Внутрішній контроль - сукупність процесів, які здійснюються керівництвом та іншими працівниками з метою забезпечення ефективності фінансово-господарської діяльності, достовірності бухгалтерської і управлінської звітності, дотримання вимог законодавства і внутрішніх нормативних документів, протидії шахрайству і неетичним діям, збереженню активів, майна і репутації підприємства.

Процедура контролю - це методи і правила, які розробляються керівництвом підприємства і здійснюються в межах внутрішнього контролю. Процедура контролю потрібна для виконання мети контролю.

Мета контролю полягає в тому, щоб здійснювані господарські операції були захищені і зареєстровані законно, повністю і точно.

Середовище контролю - це дії керівництво організації і її власників, яке відображає загальне відношення до контролю, тобто наскільки важливий контроль на підприємстві.

Процес контролю складається з встановлення стандартів, виміру фактично досягнутих результатів та проведення коригувань у тому випадку, якщо досягнуті результати істотно відрізняються від встановлених стандартів.

Поточний контроль здійснюється безпосередньо в ході проведення робіт, він базується на вимірі фактичних результатів, отриманих після проведення роботи, спрямованої на досягнення бажаних цілей.

Існує тільки п'ять типів методів і процедур контролю:

1. Розділення обов'язків (подвійний контроль).

2. Система підтвердження повноважень.

3. Система незалежних перевірок.

4. Фізичні способи охорони і контролю.

5. Документальний контроль.

Різновидів же цих п'яти типів методів і процедур контролю є тисячі.

Подвійний контроль є таким варіантом системи контролю, при якому уся операція не може здійснюватися одним працівником. При подвійному контролі необхідно, щоб одне і те ж завдання виконували дві людини, причому обов'язки між ними мають бути розподілені так, щоб жоден з них не міг виконати усі дії з даної операції.

Процедури контролю на основі системи підтвердження повноважень мають багато різновидів. Спеціальна система паролів дає повноваження тим або іншим людям користуватися комп'ютером і діставати доступ до певних баз даних. Спеціальні картки з власноручним підписом дозволяють людям входити в приміщення з банківськими сейфами, переводити у готівку чеки і здійснювати інші операції у фінансових установах. Встановлення меж повноважень тих або інших співробітників примушує їх не виходити за межі свого бюджету або влади.

У основі незалежних перевірок лежить той факт, що якщо люди знають, що їх робота контролюється кимось іншим, то можливості для здійснення і подальшого приховання їх опортуністичної поведінки різко скорочуються. Види незалежних перевірок можуть бути самими різними.

Фізичні способи охорони і контролю. Фізична охорона часто застосовується для захисту майна підприємства від розкрадань або інших зловживань. Фізичні способи охорони і контролю, такі, як банківські сховища, сейфи, грати на вікнах, замки, відповідні ключі, зменшують можливості для здійснення злочинних дій персоналу шляхом утруднення доступу до вмісту сховищ.

Документальний контроль - це використання документів або записів на електронних носіях для проведення перевірок.

При контролі роботи персоналу підприємства використовують такі його види, як підсумковий, попередній, поетапний, періодичний та вибірковий. Вони відрізняються один від одного розстановкою точок контролю – моментів часу в процесі виконання завдання, коли керівник перевіряє роботу підлеглого.

Підсумковий контроль (контроль по результату) характеризується тим, що точка контролю в ньому співпадає з моментом досягнення мети, а до строку виконання завдання виконавець працює самостійно.

До переваг підсумкового контролю відносяться: максимальна економія часу керівником, стимул для розвитку самостійності та ініціативності працівника, високий рівень мотивації працівника тощо.

Ризики підсумкового контролю:

-  при некоректній постановці задачі або неправильному її розумінні працівником потрібна робота може бути не виконана;

- коли виконавець не компетентний у виконанні роботи, або недисциплінований, або не мотивований для її виконання, задача може бути не виконана в потрібному обсязі або якості;

Підсумковий контроль варто використовувати при виконанні простих, короткострокових завдань та обирати в якості виконавця працівника досвідченого, орієнтованого на результат, самостійного та ініціативного.

Зменшити ризики підсумкового контролю можна, встановивши ще одну точку контролю між постановкою завдання та завершенням його виконання, використати попередній контроль, тобто перевірити виконання роботи в процесі її здійснення.

 Поетапний контроль застосовується до завдань які можна розділити на певні етапи і в кінці цих етапів слід розставити точки контролю, тобто здійснювати перевірку виконання завдання після закінчення роботи на певних етапах.

При періодичному контролю точки контролю встановлюють через певні проміжки часу, наприклад, кожен день о 9:00, кожну п’ятницю о 17:00, кожен останній день місяця тощо. Переваго цього виду контролю є той факт, що і керівник, і підлеглий заздалегідь знають коли буде перевірятися хід роботи.

Вибірковий контроль відрізняється від інших видів контролю тим, що виконавець не знає, в який момент часу його будуть перевірять, але знає, що саме цей вид контролю буде використаний керівником (точки контролю обираються керівником довільно).

До способів фактичного контролю відносяться:

Інвентаризація - перевірка наявності та стану об’єктів шляхом огляду, перерахунку, зважування, обміру. Інвентаризація є основним методичним прийомом фактичного контролю збереження товарно-матеріальних цінностей, а також стану розрахункової дисципліни. Інвентаризація є основним прийомом поточного контролю.

Вибіркове спостереження - прийом статистичного контролю якісних характеристик господарських процесів і явищ. Вибіркове спостереження використовується в тому випадку, коли суцільний контроль технічно неможливий, наприклад, при визначенні дефектів товарів, які надійшли від постачальників.

Суцільне спостереження - прийом статистичного контролю фактичного стану досліджуваних об’єктів.

Службове розслідування - сукупність прийомів перевірки дотримання персоналом підприємства нормативно-правових актів, що регулюють виробничі відносини в різних сферах господарської діяльності.

Поряд з перерахованими способами здійснення контролю існують способи і прийоми узагальнення і реалізації результатів перевірок.  До них відносяться: складання відомості суцільної інвентаризації розрахунків, узагальнення однорідних недоліків у вигляді схем, таблиць, графіків, відомостей. Після цього недоліки групуються за економічно однорідними порушеннями.