Перед охоронцями в кількох європейських аеропортах було поставлене наступне завдання: розпитати у пасажирів про їхнє особисте життя, плани і подорожі та виявити серед них «підсадних качок», які розповідали вигадані історії. Неправду говорив лише один із тисячі опитуваних пасажирів. Після закінчення експерименту виявилося, що працівники служби безпеки, які пройшли тренування за технікою психологів Томаса Ормерода і його колеги Корала Дендо з Університету Вулвергемптона,  у 20 разів ефективніше визначали «підсадних качок», ніж ті, хто використовував старий метод спостереження за «підозрілою» поведінкою.

У чому секрет? А в тому, що охоронці відкинули всі стереотипні ознаки обману і застосували нові, втім, на диво прості методи:

1) На початку розмови вони питали, наскільки співрозмовник чесний. Якщо людину попросити сказати, що вона чесна, то це змусить її відповідати на запитання більш відверто. Людям хочеться вірити, що вони чесні, і готові співпрацювати. Після такого запитання брехунам стає важче говорити неправду, і можна швидко з’ясувати хто бреше.

2) Розмовляли невимушено, а сама розмова нагадувала звичайну бесіду, а не напружений допит. У таких розслаблених умовах брехун сам видає себе. Адже в бесіді він може запросто повідомити суперечливі факти або ухилитися від відповідей на деякі запитання.

3) Ставили відкриті запитання з метою примусити брехуна вигадувати деталі історії, аж поки він не заплутається в «павутині» обману.

4) Використовували елемент несподіванки збільшуючи «когнітивне навантаження» брехуна, ставлячи йому непередбачливі та трохи заплутані питання.

5) Просили людину розповісти про події у зворотній послідовності, що помітно ускладнювало побудову злагодженої брехуном історії.

6) Запитували про маленькі деталі, які легко можна перевірити, наприклад, як можна дістатися від аеропорту до мерії в «рідному місті» пасажира.

7) В разі виявлення суперечностей не повідомляли про це людині відразу, а підтримували впевненість брехуна в тому, що його розповідь виглядає правдоподібною.

8) Спостерігали, як змінюється впевненість у собі вірогідного брехуна. Уважно дивилися, а чи не змінюється стиль його розповіді, коли поставити йому незручні запитання. Людина може бути дуже красномовною спочатку, але якщо розмова виходить із зони комфорту, брехун може замкнутися у собі.