СВІДЧЕННЯ ОЧЕВИДЦІВ

Один цікавий експеримент був проведений на 9-му Міжнародному конгресі психологів. Конгрес проходив в будівлі поряд з рестораном в якому проходив костюмований бал. Виступав вченим заважали гучні вигуки, сміх та музика. Раптом сталася ще більш неприємна подія, що остаточно порушила порядок наукового засідання. Під час однієї з доповідей з дверей ресторану вибіг учасник карнавалу в костюмі П'єро, а за ним з пістолетом в руках бігла людина в костюмі Арлекіна. Пролунали постріли. П'єро упав…

            Коли порядок в залі конгресу було поновлено, обурений головуючий оголосив перерву до завтрашнього дня та попрохав всіх очевидців написати свої пояснення про цей інцидент. Більш як сто професійних психологів, що прибули на конгрес, дали свої письмові свідчення. На наступний день в тому ж залі відбувся другий акт цієї вистави. Вчений, чия доповідь була вчора перервана, повідомив присутнім, що вся сцена між П'єро та Арлекіном була заздалегідь ним підготовлена. Уявний бал-маскарад був влаштований ним спеціально для того щоб підтвердити, або спростувати основні положення його наукової доповіді.

            Письмові свідчення очевидців повністю підтвердили точку зору доповідача, який стверджував, що спогади кожної людини настільки суб’єктивні, що в більшості випадків вони не можуть відобразити істинну картину того, що насправді відбулось.

            Що ж повідомили в своїх свідченнях професійні психологи про те, що нещодавно відбулося на їх очах? Одні написали, що Арлекін не наздогнав П'єро, а вистрілив йому в спину і той упав. Інші стверджували: П'єро просто упав, а Арлекін заскочив на нього і вистрелив в повітря. Треті уточнювали: П'єро упав після пострілу, а вже потім Арлекін поставив на нього ногу та вистелив в повітря. Скільки було пострілів? Один, два, три…

            Так описували пригоду, що відбулась на їх очах, люди зовсім не зацікавлені у викривленні істини.

            Висновки достатньо явні. Навіть якщо очевидець не зацікавлений у свідомому викривленні фактів, якщо він ще знаходиться під свіжими враженнями від побаченого та  щиро намагається описати в деталях те, що відбулося, слід завжди пам’ятати, що людські враження суб’єктивні. Дві людини можуть розповісти дві різні історії про одне й теж, та обидва будуть божитися, що все відбувалося так, як про це розповідає він.