Відпрацьованим для працівника вважається день, коли він прийшов на роботу і приступив до неї. Але протягом робочого дня можливі втрати робочого часу, які вимірюються в людино-годинах.

Для того, щоб максимально знизити ризик втрати часу, розробляються спеціальні методи, що дозволяють контролювати виробничий процес на всіх його стадіях.

Хронометраж, тобто вивчення робочого часу шляхом ведення відповідних регулярних спостережень і вимірів тривалості багаторазово повторюваних елементів операції. Цей метод інакше називають вибірковим спостереженням.

Аналіз результатів дає можливість виявити рухи і дії працівника, які виявляються зайвими. За допомогою цього встановлюють величину проміжку часу, який необхідний для нормального виконання операції.

Фотографія робочого дня. Даний метод являє собою спостереження протягом усього робочого дня або його частини за діями працівника з метою виявлення можливих втрат робочого часу. Він дозволяє визначити фактичну роботу працівника. Спостерігач безпосередньо контролює всі операції працівника і здійснює заміри часу на їх проведення.

Фотохронометраж, або комплексний вид спостереження. Іншими словами, поєднуються та застосовуються відразу два методи: хронометраж і фотографія робочого дня.

Метод моментних спостережень заснований на припущенні повторюваності випадків роботи і перерв. Спостерігач здійснює обхід робочих місць через певні проміжки часу, що дозволяє йому фіксувати сам момент роботи або простою. Даний метод зручно застосовувати в тому випадку, коли контроль ведеться над обладнанням цехів або великих ділянок роботи, де працює велика кількість працівників.