Поліграф (polygraph – детектор брехні) є різновидом психофізіологічної апаратури і являє собою комплексну багатоканальну апаратну методику реєстрації змін психофізіологічних реакцій людини у відповідь на пред’явлення за спеціальною схемою певних психологічних стимулів. Аналіз цих змін, що відбуваються в процесі опитування за допомогою поліграфа, дає змогу одержувати необхідну орієнтувальну інформацію та виявляти ту, яку людина приховує. Зустрічаються також й інші назви цього приладу: лай-детектор, варіограф, плетизмограф, аналізатор стресу, вимірювач психологічного стресу.

Основними фізіологічними показниками, які реєструються поліграфами, є: ритм дихання, інтенсивність потовиділення, рівень кров’яного тиску, напруга голосових зв’язок тощо.

Сам прилад є тільки реєстратором об’єктивних параметрів, а їх суб’єктивну інтерпретацію виконує поліграфолог, який і проводить психофізіологічне тестування за спеціальними методиками з урахуванням обставин справи. Поліграфолог порівнює параметри, зафіксовані детектором у стані психофізіологічного спокою, з тими, які спостерігалися при адресації критичних питань чи пред’явленні певних об’єктів.

В Україні використання поліграфа законом прямо не заборонено, а проведення поліграфних перевірок не суперечить чинному законодавству України і не порушує його.

Психофізіологічне тестування не пов’язане з лікуванням, оздоровленням та профілактикою осіб, які його проходять і тому надання послуг по його проведенню ліцензуванню не підлягає. Послуги по психофізіологічному тестуванню носять інформаційний та консультативний характер.

Психофізіологічне тестування проводиться лише після письмової, добровільної згоди особи, яка має пройти таке тестування. Жодна людина без її вільної згоди не може бути піддана медичним, науковим чи іншим дослідам (ст. 28 Конституції України). Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди (ст. 32 Конституції України).

Інформація, отримана в результаті проведення психофізіологічного тестування  з використанням поліграфа, є непрямим доказом і підтверджує лише суб’єктивну значущість конкретних стимулів, які можуть вказувати на наявність приховуваної інформації про обставини або на щирість відповідей на поставлені запитання.

Використання поліграфів при прийомі на роботу, проведенні службових розслідувань та корпоративних перевірок нормативно-правовими актами України спеціально не регулюється. На цю процедуру поширюються загальні правові принципи:

1) застосування поліграфа можливе лише за письмовою згодою опитуваної особи і не повинно вторгатися в її особисте життя та зазіхати на її інші права і свободи;

2) підписка про згоду на проведення опитування із застосуванням поліграфа є юридичним документом;

3) психофізіологічне тестування нікому не може бути нав’язане силою, шляхом примусу, зокрема із застосуванням сили чи погроз;

4) якщо суб’єкту перевірки менше 18 років, необхідна згода на її проведення батьків неповнолітнього.

            Особа, яка проходить психофізіологічне тестування має право:

1) на проведення перевірки досвідченим, кваліфікованим фахівцем;

2) на проведення перевірки на сертифікованому обладнанні;

3) на отримання інформації про принцип роботи поліграфа;

4) на адекватні умови проведення психофізіологічного тестування;

5) бути поінформованим про причину перевірки;

6) дати свою згоду на проведення психофізіологічного тестування або відмовитись від нього;

7) не проходити дуже тривалу (більше 3 годин) процедуру опитування;

8) на відсутність зневажливого ставлення, приниження гідності.

Отримані дані проведеного опитування особи на поліграфі надаються виключно його замовнику (ініціатору).