Бесіда – це метод одержання інформації шляхом двостороннього або багатостороннього обговорення порушеної проблеми, або її окремих аспектів у процесі особистого спілкування. Цінність методу полягає в особистому контакті з учасниками бесіди, можливості одержати інформацію оперативно й уточнювати її при необхідності в процесі бесіди. Всі учасники бесіди виступають активними сторонами.

Бесіди можуть бути формалізованими і неформалізованими.

Формалізована бесіда передбачає стандартизовану постановку питань і реєстрацію відповідей на них, що дозволяє швидко групувати й аналізувати одержану інформацію.

Неформалізована бесіда проводиться за не жорстко стандартизованими питаннями, що дозволяє послідовно ставити додаткові питання, зважаючи на ситуацію, яка складається під час бесіди.

Правила використання методу бесіди:

1) обговорюють лише питання, безпосередньо пов'язані з проблемою;

2) питання формулюють чітко і ясно, враховуючи рівень компетентності співрозмовника;

3) підбирають і ставлять питання в зрозумілій формі, яка спонукає респондентів давати розгорнуті відповіді;

4) у процесі бесіди уникають некоректних питань, враховують стать, настрій, суб’єктивний стан співрозмовника;

5) бесіду ведуть так, щоб співрозмовник бачив в собі дослідника товариша, який проявляє щирий інтерес до його життя, думок і прагнень;

6) бесіду не проводять квапливо або в збудженому стані;

7) вибирають таке місце і час бесіди, щоб ніхто не заважав її проведенню і під час бесіди підтримують доброзичливий настрій.

За результатами бесіди може бути складений аркуш бесіди, в якому зазначаються дата проведення бесіди, заперечення, заява, клопотання особи з якою проводилась бесіда. Аркуш бесіди підписується особою, яка проводила бесіду, присутніми при проведенні бесіди особами та особою з якою проводилася бесіда.

В окремих випадках, з дозволу співрозмовника, може бути використаний

відео - або звукозапис, інші технічні засоби фіксації.