Конфлікт інтересів - це ситуація, при якій особа,виконуючи свої посадові обов'язки, має приватний інтерес (особисту зацікавленість), який хоча і не обов'язково призводить до прийняття неправомірного рішення або вчинення неправомірного діяння, але здатний до цього призвести.

Виділяють два види конфлікту інтересів: реальний конфлікт інтересів та

потенційний конфлікт інтересів.

Реальний конфлікт інтересів - це суперечність між приватним інтересом особи та її повноваженнями, що впливає на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Для реального конфлікту інтересів характерна наявність трьох об'єктивних компонентів:

1) приватний інтерес – будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими стосунками з фізичними чи юридичними особами

2) повноваження особи, коло яких наводиться у посадових інструкціях, трудових договорах, дорученнях тощо;

3) протиріччя між ними, що впливає на об'єктивність або неупередженість рішення, діяння особи. Наявність протиріччя встановлюється в кожному окремому випадку виконання дорученої особі роботи та існуючого у особи приватного інтересу із подальшим визначенням можливості(неможливості) такого інтересу вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття рішення,вчинення діяння такою особою.

Потенційний конфлікт інтересів - наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої посадові обов’язки, що може вплинути на об’єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання таких обов’язків. Різниця між реальним та потенційним конфліктом інтересів полягає в тому, що при потенційному конфлікті приватний інтерес може вплинути на об'єктивність прийняття особою рішення чи вчинення діянь лише в майбутньому при настанні певних обставин.