ФАКТОРИ ЗА ЯКИХ ВИНИКАЮТЬ ЗЛОВЖИВАННЯ НА ПІДПРИЄМСТВАХ

Експерти Ernst & Young виділяють три групи факторів, за яких виникають зловживання на підприємствах.

1. Тиск на співробітників. По мірі розвитку бізнесу або акумуляції зусиль керівництва для збереження виробництва під час кризи створюється додатковий тиск на співробітників. Наочна ситуація: працівнику виплачується заробітна плата в гривнях, а кредит йому доводиться виплачувати в іноземній валюті. Різке збільшення під час кризи курсу валюти змушує працівника шукати додаткове джерело доходу. Нерідко єдиним варіантом його набуття є махінації на робочому місці.

Такий тиск підштовхує до шахрайських дій не тільки рядових співробітників, але і топ-менеджерів. Управлінці, які звітують про справи компанії перед власниками підприємства, незалежно від ситуації в економіці, хочуть показати гарні результати своєї роботи. Вплив цього фактора є достатнім для того, щоб менеджер зважився на перекручення фінансової звітності, наприклад, для прикрашання показників діяльності підприємства і підтримки своєї репутації.

2. Наявність можливостей для зловживань. Цей фактор з'являється в першу чергу тоді, коли на підприємстві проходить вимушене скорочення персоналу. На співробітників, що залишилися покладаються абсолютно інші обсяги роботи і нові для них обов'язки.

Контролювати дії персоналу в таких умовах стає набагато важче, що й збільшує ризики зловживань. Крім того саме співробітники, які мають здійснювати контроль самі в першу чергу потрапляють під скорочення.

3. Наявність аргументів для самовиправдання. Саме цей фактор є вирішальним для того, щоб співробітник все ж таки зважився на зловживання. Людина, яка навчилася виправдовувати свої вчинки перед самим собою, може піти на багато порушень межах свого підприємства.