Теорія маніпулювання інформацією була розроблена професором Мічиганського університету МакКорнаком в 1992 році.  В основу концепції входить теза про те, що будь-яка поведінка, метою якого є введення в оману, відбувається шляхом таємних порушень діалогових принципів

За логікою МакКорнака, обман і брехня відбуваються тоді, коли є таємне, навмисне маніпулювання вірою в те, що обидва співрозмовники дотримуються діалогових принципів. 

  1.Принцип якості визначає той факт, що учасники діалогу повідомлятимуть лише  інформацію, яку вони самі вважають правдивою.  Порушення цього принципу створює брехню - навмисне, таємне маніпулювання якістю переданої інформації.

 2. Принцип кількості заснований на очікуванні того, що інформаційний внесок учасників діалогу буде настільки інформативним, наскільки цього вимагає ситуація.  Порушення цього принципу створює обман, приховування і замовчування. 

3.Прінціп манери заснований на очікуванні того, що співрозмовник надасть інформацію чітко і в тій манері, яка відповідає ситуації.  Порушення цього принципу створює ситуацію передачі інформації в двозначній і незрозумілій манері. 

4. Принцип доречності заснований на очікуванні, що співрозмовник надасть інформацію, доречну питанню, і не буде відхилятися від суті розмови. Порушення цього принципу створює «диверсійну відповідь», при якій співрозмовник перенаправляє бесіду, відхиляючи її від небезпечних для нього фактів.