Аналіз конкретної ситуації - це важливий розумовий процес, складна, багатогранна робота, яка потребує високого інтелектуального напруження, суворої логіки та розвиненої уяви і в подальшому, лягає в основу вибору тактики та механізму надання допомоги.

Аналіз передбачає послідовне вирішення наступних завдань:

1) кваліфікувати ситуацію;

2) виходячи з кваліфікації, прийняти рішення щодо можливості надання допомоги.

Для вирішення цих завдань виконується п'ять етапів роботи:

1) проведення аналізу фактичних обставин ситуації;

2) здійснення кваліфікації ситуації;

3) аналіз вимог;

4) аналіз можливостей досягнень вимог;

5) визначення тактики та механізму надання допомоги.

Проведення аналізу фактичних обставин ситуації. Основна задача на цьому етапі полягає в тому, щоб чітко визначити, що ж відбулося насправді, яка ситуація у особи, що звернулася об'єктивно (безвідносно до його суб'єктивної думки) існує в дійсності і встановити фактичні обставини справи. Джерелами інформації, на даному етапі, про обставини і факти є пояснення особи, що звернулася за допомогою і подані нею документи. Документи аналізуються з точки зору змісту, і з точки зору форми.

Після аналізу інформації, наявної в окремих джерелах, тобто в поясненні особи, що звернулася за допомогою, та в документах, наданих нею, необхідно зіставити факти, отримані з цих джерел. Підсумком першого етапу аналізу справи повинна стати так звана фабула справи – невелика історія, викладена простою зрозумілою мовою і яка складається з декількох речень.

Здійснення кваліфікації ситуації. Після проведення аналізу фактичних обставин ситуації, необхідно дати їй оцінку, іншими словами, визначити кваліфікацію ситуації. Для цього слід визначити норми, які регулюють дану ситуацію, на їх підставі визначити статус учасників даної ситуації, їх конкретні права та обов'язки, зіставити опис фабули справи з описом диспозиції, і на підставі цього охарактеризувати ситуацію. З'ясувавши права і обов'язки, що належать учасникам розглянутої ситуації, необхідно зіставити їх з реальними діями і чітко визначити, чиї права порушуються, які конкретно права порушуються і якими діями, а також хто ці дії вчинив. А також, яким чином людина в цій ситуації може отримати бажаний результат.

Аналіз вимог. Завдання аналізу вимог полягає в тому, щоб чітко з'ясувати, який конкретно результат хоче отримати людина, що звернулася за допомогою.

Аналіз можливостей досягнень вимог. Проаналізувавши і з'ясувавши вимоги людини, що звернулася за допомогою, далі необхідно, виходячи з фабули справи та її кваліфікації, оцінити можливість досягнення бажаних нею результатів.

Визначення тактики і механізму надання допомоги. У кожній конкретній ситуації тактика та механізм надання допомоги визначаються в залежності від фактичних обставин ситуації, що склалася.